Kurs medyczny

Stomatologia dziecięca


Sala Wiedeń

Termin:


Miejsce:


Ilość uczestników:


Cena:


Zgłoszenia:


Współorganizator:

Kierownik naukowy:Kierownik organizacyjny:Patronat prasowy:

13 kwietnia 2019 (sobota), 10.00-17.30


EXPO Kraków, sala Wiedeń


300 osób


510 zł​​
formularz on-line


  dr n. med. Esti DavidovichAnna Szymańska

Za udział w kursie przewidziano 7 pkt edukacyjnych.
PROGRAM:10.00- 11.30  |  Problemy ortodontyczne u dzieci w okresie uzębienia mieszanego – czyli na co stomatolog powinien zwrócić uwagę u 7-latka 

prowadzący: dr n. med. Jakub Malinowski, specjalista ortodonta

o prowadzącym >>>

dr n. med. Jakub Malinowski, specjalista ortodonta

Ukończył studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu w roku 1988, uzyskując dyplom lekarza stomatologa. W 1989 wyjechał do RFN, gdzie pracował w charakterze lekarza stomatologa, a następnie lekarza ortodonty w kolejnych gabinetach: 1990-1991 w gabinecie doktora H.E. Lorfa w Kolonii, 1991-1994 w gabinecie doktora Hans-Georga Niessinga w Burgdorf, 1994-1998 w Instytucie Ortodontycznym doktora Christopha Herrmanna w Heidelbergu. W roku 1996 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych przed komisją fakultetu medycznego Akademii Medycznej w Szczecinie. Po powrocie do Polski pracował w latach 1998-2004 w Zakładzie i Katedrze Ortodoncji Akademii Medycznej we Wrocławiu jako rezydent, odbywając szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie ortodoncji. W roku 2004 zdał egzamin specjalizacyjny przed komisją Centrum Kształcenia Wyższych Kadr Medycznych pod przewodnictwem prof. dr hab. G. Śmiech-Słomkowskiej i uzyskał tytuł specjalisty ortodonty. Dr Jakub Malinowski opublikował liczne artykuły w prasie fachowej, tłumaczy literaturę fachową na język polski, wygłasza referaty na kongresach naukowych i organizuje kursy szkoleniowe dla lekarzy ortodontów, lekarzy stomatologów i asystentek ortodontycznych. Oprócz pełnego spektrum stosowanych przez niego aparatów i technik ortodontycznych specjalizuje się w leczeniu aparatem Crozata i aparatem Herbsta. Jest członkiem polskich i zagranicznych towarzystw ortodontycznych. Pracuje w gabinecie w charakterze lekarza ortodonty od 1998. Od kilku lat współpracuje z firmą Esdent NZOZ.

 • kiedy pierwsza wizyta u ortodonty
 • jakie procedury „ortodontyczne” może wykonać lekarz stomatolog „pierwszego kontaktu”
 • wiek dziecka a sygnały ostrzegawcze – na co zwrócić szczególną uwagę u poszczególnych grup wiekowych
 • ekstrakcja zębów mlecznych… jak wpływa na późniejsze problemy ortodontyczne. Kiedy usuwać, a kiedy
 • konsultować się z ortodontą. Kiedy nie usuwać?
 • zęby zatrzymane – co robić ? Konsultować, obserwować ?
 • uzębienie mieszane, na co zwrócić uwagę, aby nie spowodować przyszłych problemów ortodontycznych
 • najczęściej popełniane błędy i problemy we współpracy lekarz stomatolog ogólny - ortodonta, jak komunikowaćsię z lekarzem ortodontą, aby leczenie przebiegło sprawnie.

11.30-13.00  |  Leczenie powikłań choroby próchnicowej zębów mlecznych u dzieci

prowadzący: dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak, specjalista stomatologii dziecięcej​

o prowadzącym >>>


dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak, specjalista stomatologii dziecięcej

Jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1996), specjalistą I stopnia stomatologii ogólnej oraz specjalisą stomatologii dziecięcej. W 2007 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską, która dotyczyła analizy zmian w układzie stomatognatycznym u dzieci z wrodzoną cytomegalią. Od 2000 roku pracuje we własnej praktyce stomatologicznej zajmując się stomatologią dziecięcą, stomatologią zachowawczą, endodoncją i stomatologią estetyczną. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu stomatologii dziecięcej i zachowawczej dla lekarzy stomatologów, pediatrów i lekarzy rodzinnych. Członek EAPD (European Akademy of Pediatric Dentistry), współzałożyciel PASD (Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej), członek Sekcji Bólów Jamy Ustnej i Twarzy PTBB (Polskiego Towarzystwa Badania Bólu).
 • Przyżyciowe metody leczenia odwracalnych stanów zapalnych miazgi zębów mlecznych: IPT (indirect pulp treatment)
 • Techniki amputacyjne:
  - dewitalizujące: formokrezol, elektrochirurgia, laser

  - podtrzymujące: aldehyd glutarowy, siarczan żelaza, podchloryn sodu

  - regenerujące: wodorotlenek wapnia, cement MTA, biodentyna
 • Leczenie kanałowe zębów mlecznych - omówienie wskazań i przeciwwskazań do leczenia kanałowego, płynów stosowanych do irygacji w endodoncji zębów mlecznych oraz technik opracowywania kanałów i  materiałów do wypełnień.     13.00-14.00  |  Lunch14.00-15.30  |  Praktyczne, sprawdzone, skuteczne metody pracy z dziećmi. Praca z dziećmi jako podstawa rozwoju biznesu i dźwignia rozwoju praktyki 

prowadzący: lek. dent. Iwona Żuławińska

o prowadzącym >>>
lek. dent. Iwona Żuławińska 
 

Specjalista stomatologii ogólnej i protetyki -członek Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej oraz Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej - założycielka Centrum Stomatologii Integralnej "Dentaria" w Częstochowie (1991r.) - od 2006 r. praca wyłącznie z dziećmi - przyjmuje średnio 200 pacjentów miesięcznie.

 • jak przeprowadzić pierwszą wizytę dla dziecka i rodziców
 • co zrobić, żeby mały pacjent nam zaufał
 • techniki i narzędzia stosowane w pracy z dziećmi (jak skutecznie stosować podtlenek azotu i jak bezstresowo podać znieczulenie)
 • przezwyciężanie własnych ograniczeń w sposobie pracy
 • organizacja pracy gabinetu
 • złote zasady wizyty dziecka – aspekty behawioralne
 • własne doświadczenia z ponad 20-letniej praktyki
 • aspekty finansowe.

15.30-17.30  |  Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi związanymi z bólem w stomatologii dziecięcej 

prowadzący: dr n. med. Esti Davidovich​

o prowadzącym >>>
dr n. med. Esti Davidovich
Esti Davidovich DMD, MSc Ukończyla studia stomatologiczne na Hebrew University Hadassah School of Medicine, Jerusalem, Israel 1998-2001 Tytul doktora nauk medycznych, 1998-2002 Tytuł magistra Stomatologii dzieciecej Magna cum laude, Faculty of Dental 2002-2005 Rezydentura Hebrew University Hadassah School of Dental Medicine, Jerusalem Ngrody naukowe: 1999 Nagroda Uznanie projektu, zapobiegania próchnicy u dzieci w wieku przedszkolnym w Jerozolimie, sponsorowany przez Colgate-Palmolive 2000 Nagroda Academic Excellence, Israeli Knesset 2000 Nagroda rektorska- Rector’s Award for Academic Excellence, Hebrew University 2002 Tytuł magistra - Magna cum laude 2008 Wyróżnienie dziekana List for Excellence in Teaching, Hebrew University—Hadassah School of Dental Medicine 2008 Wyróżnienie w uznaniu za wybitny wkład w nadzór i doradztwo w zakresie nauk podstawowych badań dla DMD Studentów, Uniwersytet Hebrajski-Hadassah School of Dental Medicine 2007-2012 Moderator Kształcenia Podyplomowego Stomatologii Dziecięcej, Program Uniwersytetu Hebrajskiego Członkostwo w organizacjach zawodowych 2002-trwa Międzynarodowa Akademia Dental Research (IADR) 2003 toku Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (AAPD) 2003-trwa Międzynarodowa Akademia Stomatologii Dziecięcej (IAPD) 2002-trwa Izraelskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej 2011 Członek Komitetu, egzaminów końcowych w Stomatologii Dziecięcej Komitetu Naukowego Towarzystwa Stomatologicznego izraelskiej Dr Esti Davidovich jest nauczycielem akademickim Hebrew University—Hadassah School of Dental Medicine, wykladowcą i autorka wielu publikacji naukowych.
Radzenie sobie z bólem, stresem to „chleb codzienny” lekarzy zajmujących się stomatologią dziecięcą. Radzenie
sobie z nagłymi przypadkami, w szczególności sytuacjami awaryjnymi związanymi z bólem zębów, może być mylące
i kłopotliwe. Jak sobie z tym poradzić?
Wykład będzie poświęcony pediatrycznym przypadkom klinicznym związanym z bólem zębów, diagnozą różnicową
i natychmiastowym leczeniem. Uczestnictwo w sesji pozwoli na mądre i profesjonalne zakończenie każdej sytuacji
awaryjnej związanej z urazem zębów, zapaleniem miazgi, zapaleniem ozębnej, zmianami w jamie ustnej i wieloma
innymi.

17.30  Zakończenie kursu