10.00-12.00 I Współczesne koncepcje diagnostyki i leczenia endodontycznego w praktyce klinicznej
Prowadzący: dr n. med. Aleksandra Palatyńska-Ulatowska
o prowadzącym >>>
o prowadzącym >>>

Ukończyła studia z wyróżnieniem i otrzymała tytuł doktora nauk medycznych w dziedzinie stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jest specjalistą stomatologii zachowawczej i endodoncji oraz pracownikiem naukowo-dydaktycznym pełniącym obecnie funkcję kierownika Zakładu Endodoncji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wieloletni wykładowca, koordynator ds. Studiów w Języku Angielskim na Kierunku Lekarsko-Dentystycznym, laureatka tytułu Nauczyciela Roku 2015. Szkoleniowiec, członek rad naukowych konferencji endodontycznych, autorka prac naukowych w recenzowanych czasopismach, aktywny członek European Society of Endodontology oraz Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. W latach 2006-2014 członek Zarządu, od 2014 r. Członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o/ Łódź. Od 2002 r. prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną.
Wykład obejmie przegląd wybranych klinicznych aspektów leczenia endodontycznego ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień:
- na czym polega endodoncja minimalnie inwazyjna?
- jaki jest obecnie polecany protokół leczenia biologicznego?
- co oznacza koncepcja „Endolight”?
- nowoczesna diagnostyka i planowanie leczenia kanałowego w świetle nowych prób
- klasyfikacji skomplikowanej anatomii kanałów korzeniowych
- wykorzystanie i charakterystyka materiałów biologicznie czynnych w endodontycznych procedurach klinicznych
- rozwiązania systemowe w irygacji i instrumentacji - metalurgia narzędzi, instrumenty ultradźwiękowe i płukanie w praktyce
- na ciepło czy na zimno? Nowe trendy w wypełnianiu kanałów korzeniowych
więcej >>>
Leczenie endodontyczne stanowi ważny element w planowaniu kompleksowego leczenia pacjenta, stąd jego przewidywalność i stabilność ma bardzo istotne znaczenie. Współczesne koncepcje i rozwiązania stosowane w pracy klinicznej z zastosowaniem nowych metod, materiałów i instrumentów dają podstawy przewidywalnej nowoczesnej endodoncji. Jej założenia obejmują minimalną utratę tkanek zęba, zastosowanie biologicznie aktywnych materiałów oraz opracowanie kanałów narzędziami o zmodyfikowanych stopach i kształtach. Niniejszy wykład jest przeglądem najnowszych trendów w leczeniu endodontycznym chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych z uwzględnieniem wybranych nowatorskich technik zabiegowych. Zostaną przedstawione metody komputerowego planowania i diagnostyki (CBCT, drukowanie 3D, programy dla wizualizacji anatomii kanałów) oraz nowe rozwiązania systemowe do irygacji, instrumentacji i wypełniania jam zęba.