Dzień Kobiet obchodzimy nie tylko 8 marca!

08.03.2024

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanego w 2022 roku, 76% lekarzy dentystów w Polsce stanowią kobiety. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak było. Przez wiele lat uważano, że kobiety są zbyt słabe psychicznie i fizycznie, aby zajmować się stomatologią. Kobiety nie dawały jednak za wygraną i z uporem walczyły o swoje miejsce w świecie nauki.

Pionierką była m.in. Amerykanka Emeline Roberts Jones, która w sekrecie przed mężem lekarzem dentystą przyswajała wiedzę z książek i w tajemnicy leczyła zęby pacjentom. W 1893 r. jako pierwsza kobieta została włączona do Connecticut State Dental Society, a w 1912 r. wybrano ją honorową członkinią stowarzyszenia. Na kartach historii zapisały się również Amerykanka Lucy Beaman Hobbs – pierwsza absolwentka kierunku dentystycznego oraz Niemka Henriette Hirschfeld, która po licznych przeszkodach ukończyła Pensylvania College of Dental Surgery i po powrocie do kraju otworzyła w Berlinie pierwszą praktykę samodzielnie prowadzoną przez kobietę. Całe szczęście czasy, kiedy zabraniano kobietom wstępu na uniwersytety, są już za nami, a dane wyraźnie pokazują, że stomatologia z roku na rok staje się domeną kobiet.

Podobne zmiany zaszły w branży eventowej. Obecnie na stanowisku event managera przeważają kobiety. Przykładem może być zespół Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT®, który w 100% tworzą kobiety. – Cały nasz zespół stanowią dziewczyny o różnych pasjach, zdolnościach i temperamencie. Najważniejsze jednak, że wspólnie stanowimy zgrany zespół, który do wykonywanej pracy podchodzi z pasją i zaangażowaniem. Na co dzień musimy wykazywać się siłą, wiedzą i przedsiębiorczością, bowiem poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko, w końcu organizujemy największą imprezę dla stomatologów w Polsce, to ogromna odpowiedzialność – podkreśla Beata Simon, Team Leader Targów KRAKDENT®.

Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® co roku licznie odwiedzają kobiety, które odnoszą spektakularne sukcesy w świecie nauki. Stałym gościem targów była m.in. Kamila Siekierski, która na przełomie lat 50. i 60. wyjechała do USA i tam otworzyła pierwsze laboratorium dla techników. Jesteśmy dumni, że w EXPO Kraków mamy okazję poznawać kobiety, które piszą historię współczesnej stomatologii.

W tym roku Dzień Kobiet obchodzi również smoczyca – bohaterka tegorocznej edycji Targów KRAKDENT®, która jest symbolem kobiecej siły, mądrości i przedsiębiorczości.

 

dzień kobiet - aktualność.png [218.43 KB]